Kuru Shotcrete (şatkrit) ve Uygulama Yöntemleri

Kuru Shotcrete (şatkrit) ve Uygulama Yöntemleri

 Kuru Shotcrete (Şatkrit) :

Bu sistemde çimento,kum ve agrega homojen olarak karıştırılır. Bu karışım dağıtım elemanına gönderilir ve basınçlı hava ile büyük bir hızla uygulama yüzeyine püskürtülür. Karışıma ilave edilen su miktarı, operatör tarafından betonun püskürtülmesi sırasında el ile ayarlanır. Agreganın ve kumun nem oranı, % 3- % 6 arasında olmalıdır. Eğer bu değerlerden az ise, uygulama yerinde toz problemi olur. Fazla olursa tıkanma sorunu yaşanır.
 
Püskürtme ucuna (nozul) malzeme taşıyan hortum çapı,en büyük agrega çapının en az 3 katı olmalıdır. Kuru karışım , nozuldan geçerken tamamen ıslanmalı ve su basıncı bunu sağlayacak mertebede ayarlanmalıdır.( 6 kg/cm2 min .) Su/çimento oranı , 0.40-0.45 arasında bulunmalıdır.Az su toz oluşumuna çok su ise betonun yüzeyden akmasına yol açar.
 
Son yıllarda,su girişinin nozul ucundan geriye (1-3 metre) alınması halinde,kuru karışımın daha homojen ıslandığı, toz oluşumunun ve geri dökülmenin azaldığı gözlenmiştir.

Kuru Shotcrete (şatkrit) Uygulama Yöntemi

* Kuru sistem toz üretir işçi sagligina olumsuz etkisi vardir, püskürtme beton kalitesi, ıslak sisteme göre dah azdir. Beton icin gerekli su miktarı, operatör tarafindan el ile ayarlanir. Az veya çok su geri dökülmeyi artırırır ve dayanımı azaltır.

* Kuru sistemde geri sıçrama duvarda % 15 - % 40, tavanda %20-50 

* Kuru sistemin uygulama alanlari küçük ölçekli alanlar

* Kuru sistemin kalitesinde operatörün deneyimi önemli

* kuru sistem kapasistesi 5 m3/saat

 Kaynak : http://yollarfennisartnamesi.blogspot.com.tr/